گسترش مخالفت‌ها با ترامپ در آمریکا

 

به گزارش روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» روسیه، دادگاه فدرال میشیگان دستور داده است تا اجرای دستور مهاجرتی “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری جدید آمریکا به حالت تعویق درآید. کارشناسان معتقدند که باید در انتظار چنین احکام قضایی در سایر ایالات آمریکا بود.

خبرگزاری «رویترز» روز شنبه اعلام کرد که “ویکتوریا روبرتس” قاضی دادگاه فدرال ایالت میشیگان آمریکا دستور داده است که اجرای حکم صادره از سوی رئیس جمهوری این کشور در مورد ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به خاک آمریکا بطور موقت متوقف شود. این تصمیم در پی شکایت اتحادیه آزادی شهروندان عرب تبار آمریکایی به خاطر ممانعت از ورود ۶ مسلمان ساکن آمریکا به این کشور اتخاذ شده است.


   البته خود ترامپ  تصمیم دادگاه مذکور را مضحک نامیده و وعده داده است که بزودی آن را لغو خواهد کرد. این در حالی است که وزارت امور خارجه آمریکا از هم اکنون اجرای حکم دادگاه فوق را آغاز کرده است. یک مقام وزارت خارجه به «رویترز» گفته است که دستور لغو روادیدها از هم اکنون ملغی شده است. به گفته وی، در عین حال افرادی که هنوز از ورود آنها جلوگیری نشده است، می توانند به خاک ایالات متحده وارد شوند.   

دادگاه‌های ایالتی می‌توانند حکم رئیس جمهور را لغو کنند

“وادیم وینوگرادوف” رئیس آکادمی حقوق وزارت دادگستری روسیه و کارشناس قانون اساسی با اشاره به این نکته که هر شهروند آمریکایی حق دارد نسبت به دستور جدید مهاجرتی ترامپ شکایت کند، گفت: «باید توجه داشت که دیوان عالی بلافاصله مسئله لغو حکم‌های ریاست جمهوری را صادر نخواهد کرد. این دادگاه دارای محدودیتهای قضایی است که به وضوح در قانون اساسی مشخص شده است. ترکیب این دادگاه نیز بسیار محدود است و در نگاه اول کاملا بارز است.»

به نوشته «گازیتا»، البته کارشناسان انتظار دارند که دستورات دونالد ترامپ در مورد مهاجرین مسلمان در دادگاههای سایر ایالات آمریکا نیز لغو شوند. پیش از این “دنیس اررا” دادستان کل سانفرانسیسکو دادخواستی را در رابطه با اعتراض به دستور رئیس جمهوری آمریکا در مورد محدودیت تامین مالی «شهرهای پذیرای آوارگان» خارجی که از تحویل پناهجویان غیرقانونی به دستگاههای دولتی خودداری کرده اند، تنظیم کرده است.

عبارت «شهرهای پذیرای آوارگان» برای آن دسته شهرهای آمریکا بکاربرده می شود که اقداماتی در جهت محدود سازی اختیارات اداره فدرال مهاجرت در محدوده اختیارات خود انجام داده اند تا پناهجویان با خطر کمتری در مورد اخراج از خاک ایالات متحده روبرو باشند.    

در دادخواست دادستانی سانفرانسیسکو آمده است که دستور جدید رئیس جمهوری مغایر با ماده دهم قانون اساسی آمریکاست که در آن یادآور شده که اختیاراتی که مستقیما به فعالیتهای دولت فدرال مربوط نمی شود، در حوزه ایالات و جزو حقوق شهروندان آمریکایی حفظ می شود. این به معنی آن است که دستورات ریاست جمهوری می تواند در ایالات مختلف و بر اساس رای دادگاهها مورد اجرا قرار نگیرند.

دانشمندان هم به صف مخالفان ترامپ پیوستند

مقامات محافل لیبرال آمریکا نیز دستورات مهاجرتی ترامپ را محکوم کرده و آنها را نقض آشکار حقوق بشر می دانند. در ایالات مختلف آمریکا تظاهرات در اعتراض به دستورات رئیس جمهوری جدید و حمایت از مهاجرین مسلمان برگزار شده است. شبکه های اجتماعی آمریکایی نیز با این تصمیم دونالد ترامپ مخالف هستند.

بسیاری از استاتید دانشگاهی و دانشمندان آمریکایی هم در دفاع از دانشجویان مسلمان خویش با تصمیم جدید ترامپ مخالفت کرده اند. برخی از دانشجویان مسلمان در آمریکا در زمان صادر شدن این دستور، در کشورهای مادری خود بسر می بردند و اکنون نمی توانند برای ادامه تحصیل به آمریکا بازگردند.

به عقیده دانشمندان آمریکایی، تشدید قوانین مهاجرتی برای هزاران دانشجو و محقق ایرانی، عراقی و ۵ کشور دیگر گنجانده شده در فهرست ممنوعیت ورود به خاک آمریکا مشکلات جدی بوجود می آورد. به گفته آنها این مسئله بیش از ۱۷ هزار دانشجو از کشورهای نامبرده را شامل می شود.

[ دوشنبه 18 بهمن 1395 ] [ 09:02 ] [ نوائی ]